Wydruk z podporami

Wydruk z podporami

Kask z podporami wydrukowany w 3D

Druk dwugłowicowy z zastosowaniem materiału HIPS-20

Model kasku wykonany dla jednego z naszych klientów idealnie obrazuje możliwości drukarki dwugłowicowej.

“Wykorzystanie podpór w przemysłowym druku 3D jest niezbędne, by tworzyć obiekty o idealnej reprezentacji geometrycznej.”
Wypowiedź klienta

Drukowanie w technologii FFF polega na nakładaniu materiału warstwa po warstwie. W przypadku braku odpowiedniej podpory w miejscu, gdzie powierzchnia modelu jest równoległa do powierzchni stołu, materiał termoplastyczny zacznie powoli opadać. By z sukcesem drukować obiekty posiadające elementy “wiszące w powietrzu” (ang. overhangs), profesjonalne urządzenia do druku 3D wyposażone są w dwie głowice do druku. Pierwsza głowica drukuje dany obiekt, druga natomiast tworzy podpory, które gwarantują zachowanie jego geometrii, a finalnie są odrywane i stanowią jedyny odpad materiałowy w technologii addytywnej.

Kask wydrukowany w 3D - bez podpórDzięki zastosowaniu dwóch głowic możliwe jest ponadto budowanie podpór z innego materiału niż filament główny, z którego wytwarzany jest obiekt. Takie rozwiązanie pozwala z łatwością pozbyć się materiału podporowego w procesie obróbki wydruku 3D.

Kask został wydrukowany z materiału ABS-42, podczas gdy podpory zostały zrealizowane z filamentu stosowanego przez OMNI3D jako materiał podporowy – HIPS-20. HIPS idealnie odrywa się od powierzchni głównego modelu, nie zostawiając śladów.

Drukarka 3D poradzi sobie z drukiem obiektów posiadających kąty nachylenia w stosunku do stołu roboczego na poziomie 45 stopni. Co jednak z bardziej skomplikowanymi modelami? Zastosowanie podpór w przemysłowym druku 3D jest niezbędne.

Oprogramowanie Simplify3D (kompatybilne z urządzeniem Factory 2.0) definiuje podpory automatycznie. Użytkownik może je natomiast skorygować, w zależności od potrzeb i swojego doświadczenia.

Specyfikacja wydruku 3D

BRANŻASport
KATEGORIAPrototypowanie
CZAS WYDRUKU38 h
MATERIAŁABS-42 + HIPS-20
KOSZT MATERIAŁU42 EUR
WARSTWA0,2 mm
WYPEŁNIENIE20%
WIELKOŚĆ370 x 350 x 145 mm
WAGA380 g ABS + 380 g HIPS