Outsourcing w druku 3D

Outsourcing w druku 3D

Dlaczego warto rozważyć współpracę z zewnętrznym dostawcą usług?

Jak wygląda dziś outsourcing druku 3D

Zakup przemysłowej drukarki 3D to zaledwie jedna z opcji, jakie są dziś dostępne na rynku technologii addytywnych. Urządzenie takie można wynająć lub wziąć w leasing. Innym rozwiązaniem jest outsourcing druku 3D, który odbywa się w bezpośrednim kontakcie między danym podmiotem a firmami usługowymi, które posiadają drukarki 3D i świadczą drukowanie 3D na zlecenie.

Dlaczego jednak warto poświęcić outsourcingowi druku 3D więcej czasu podczas planowania strategii swojej firmy? Przyjrzyjmy się bliżej dwóm głównym korzyściom oraz procesowi rozpoczęcia współpracy.

Oszczędności

Oszczędności w tym kontekście rozumiane są dwojako, zarówno jako oszczędność pieniędzy, jak i czasu.

Druk 3D wspomaga właściwe operowanie zasobami wewnątrz firmy. Przedsiębiorstwo otrzymuje dostęp do części zamiennych czy często zużywających się elementów maszyn i linii produkcyjnych – w ilości nieograniczonej i dokładnie wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Wydrukowanie danej części zajmuje już od kilku godzin. Skutek? Ograniczenie przestojów podczas realizacji poszczególnych projektów i opóźnień, które wynikają z oczekiwania na pożądane narzędzia, części i kolejne wersje prototypów.

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której natychmiast potrzebujemy części do linii produkcyjnej czy elementu zamiennego do innego z urządzeń w przedsiębiorstwie. Co, jeśli nie jest ono dostępne lub czas oczekiwania na nie jest na tyle duży, że może doprowadzić do zachwiania równowagi całego przedsiębiorstwa? Druk 3D w tym przypadku ma zdecydowaną przewagę. Nawet jeśli wydrukowany w 3D komponent nie jest w stanie wytrzymać najwyższych obciążeń, warto go zastosować choćby na czas transportu interesującej nas części z magazynu. Unikniemy tym samym dużych strat w naszych działaniach.

Outsourcing usług druku 3D jest doskonałym sposobem na dogonienie konkurencji, gdy nie mamy właściwego sprzętu oraz budżetu na inwestycję w te konkretne urządzenia. W przypadku wynajmowania drukarek 3D czy też druku 3D na zlecenie oszczędzamy także koszty związane z koniecznością szkolenia pracowników w kwestii technologii. Testujemy nowe materiały i projekty bez obaw – bo jak dowodzą przeprowadzone już projekty, druk 3D pozwala zaoszczędzić do 90% kosztów i 80% czasu!

Wiedza i technologia

Bez wątpienia druk 3D może działać jako ważna przewaga konkurencyjna.

Technologia ta podbija rynek, otwierając nowe możliwości w przypadku prototypowania, tworzenia części zamiennych i finalnych; wykorzystuje się ją w branżach od motoryzacji, przez medycynę i lotnictwo, aż po design, architekturę i projektowanie ubioru. Ponieważ pozwala tworzyć najbardziej skomplikowane modele i realizować trudne projekty szybciej niż było to dotychczas do wyobrażenia, nic dziwnego, że coraz więcej firm wdraża tę technologię.

Jako managerowie i właściciele firm, szukamy takich rozwiązań, które gwarantują nam stabilność wiedzy oraz doświadczenia. W wielu organizacjach outsourcing druku 3D może oznaczać więc bezpieczne sprawdzenie opłacalności technologii i czas na jej naukę czy szkolenia. Przedsiębiorstwo może skupić się na swoich kluczowych kompetencjach, a część działań oddać do realizacji specjalistom z branży druku 3D.

Outsourcing druku 3D otwiera też przedsiębiorstwo na szerokie możliwości materiałowe. Poszczególne części można testować wydrukowane z różnych materiałów, a także badać nowe rozwiązania, pomysły oraz projekty technologiczne dużo szybciej. Ponieważ druk 3D jest oszczędniejszą formą produkcji (odpad materiałowy występuje w minimalnym stopniu), nie należy obawiać się drukowania kolejnych wersji danego modelu i badania, jak dane elementy będą się sprawdzały w rzeczywistych warunkach. Można w taki sposób na przykład sprytnie skrócić przestoje produkcyjne.

Współpraca

Zakup własnej drukarki 3D ma oczywistą przewagę, jaką jest zachowanie całej wiedzy i know how związanej z drukowanymi projektami wewnątrz organizacji. Druk 3D na zlecenie jest jednak idealnym wstępem do wdrożenia tej technologii lub formą realizacji części zleceń.

Jak podjąć decyzję o właściwym wprowadzeniu druku 3D do swojej firmy? Zacząć należy od kontaktu z doświadczonymi technologami druku 3D, którzy pomogą dobrać nie tylko odpowiednią technologię druku, ale także najlepsze materiały, które sprawdzą się w danym procesie produkcyjnym. Wybory te zależą od wielu składowych – ale przede wszystkim od budżetu.

Dziś, biorąc pod uwagę wytrzymałość wydruku, najtańszym rozwiązaniem jest technologia FFF. Współpracę warto rozpocząć drukowaniem wstępnych wersji prototypów, aż po tworzenie w pełni funkcjonalnych elementów finalnych.

Podczas analizy kosztów warto sprawdzić, czy lepszym wyjściem będzie dla nas druk 3D na zlecenie, wynajem drukarki 3D, a może leasing.