Nowoczesny design

Projekt krzesła drukowany w 3D

Jak druk 3D optymalizuje proces projektowania mebli?

Celem klienta było określenie właściwości ergonomicznych mebla przed zleceniem jego produkcji seryjnej.

„Dzięki weryfikacji krzeseł w rzeczywistej skali mogliśmy szybko zauważyć pewne słabe strony projektu. Ze względu na to, że drukowanie 3D jest relatywnie tanie, mogliśmy wydrukować więcej wersji projektu nim osiągnęliśmy satysfakcjonujący nas kształt.”

Wypowiedź klienta

Krzesło wydrukowane na drukarce 3D

Sam komputerowy model 3D nie pozwala na pełnowymiarową ocenę siedziska krzesła. Szczególnie jej ergonomii. Projektanci poszukiwali nisko kosztowego rozwiązania, które spełniałoby wymogi wytrzymałościowe i jednocześnie pozwoliłoby na bezbłędne odwzorowanie obiektu 3D w rzeczywistości.

Prototyp krzesła został wykonany przez firmę OMNI3D na maszynie Factory 2.0. Urządzenie jako jedno z niewielu, spełnia dwa kryteria niezbędne do realizacji tego wydruku – duże pole robocze (50 cm w każdej osi) oraz możliwość druku z podporami. Wygenerowanie podpór było niezbędne do prawidłowego odwzorowania geometrii siedziska. Do produkcji zastosowano dwa materiały – ABS-42 (materiał główny) oraz HIPS-20 (materiał podporowy).

„Drukarka Factory 2.0 Production System pozwala drukować duże modele w pełnej skali, co umożliwia zbadanie ich właściwości ergonomicznych. W naszej branży jest to bardzo istotne.”

Wypowiedź klienta

Specyfikacja wydruku 3D

BRANŻAPrzemysł meblarski
KATEGORIAPrototypowanie
MATERIAŁABS-42 + HIPS-20
CZAS WYDRUKU53 h
WARSTWA0.3 mm
WIELKOŚĆ450 x 430 x 465 mm
WAGA1.4 kg