Funkcjonalny prototyp

Przednia lampa do supersamochodu Hussarya 33

Działająca lampa samochodowa wykonana z części wydrukowanych w 3D

OMNI3D razem z producentem supersamochodów – Arrinera Technology – oraz firmą OE industry stworzyła funkcjonalny prototyp przedniej lampy samochodowej.

 

Druk 3D w technologii FFF w obszarze prototypowania znajduje zastosowanie przede wszystkim w szybkim wytwarzaniu kolejnych wariantów projektów, które są następnie weryfikowane w rzeczywistej skali i usprawniane. Projekt zrealizowany przez trzech polskich partnerów pokazuje, jak technologia FFF (fused filament fabrication) znakomicie sprawdza się również na finalnym etapie prototypowania, którym jest wytworzenie w pełni funkcjonalnego, sprawnego modelu. Obiekt pod względem wizualnym nie różni się od modułu, który będzie w przyszłości wytwarzany w procesie produkcji seryjnej.

Lampa do supersamochodu wydrukowana w 3DDruk 3D w realizacji takich projektów sprawdza się znakomicie, przede wszystkim ze względu na czas realizacji poszczególnych elementów, wysoką dokładność, niski koszt materiału, niewielki odpad, a także łatwość obróbki materiałowej.

Element lampy supersamochodowej wydrukowany na Factory 2.0Łatwość obróbki jest bardzo istotną cechą w produkcji funkcjonalnych prototypów. W tym projekcie wszystkie części zostały wydrukowane z materiału ABS-42, który umożliwia łatwą postprodukcję i dowolność wykończenia prototypu. W przypadku lampy najpierw lekko zeszlifowano jej powierzchnię, żeby później ją pomalować podkładem, a następnie całość polakierować.

Jedna z części – obudowa trójfunkcyjnych lamp – była również testowana pod względem dokładności wymiarowej z wykorzystaniem skanera MICRON 3D. Skaner wybrano, mając na uwadze jego wysoką dokładność pomiaru. Urządzenie do procesu skanowania wykorzystuje światło zielone, które ma trzykrotnie większą dokładność niż powszechnie stosowane światło białe. Wyniki pomiarów okazały się o 30% lepsze w stosunku do założonej dokładności wymiarowej na poziomie 0,3 mm.

Specyfikacja wydruku 3D

BRANŻAMotoryzacja
LICZBA ELEMENTÓW6
CZAS DRUKU65 h
MATERIAŁABS-42
KOSZT MATERIAŁU65 EUR
WARSTWA0,2 mm
WYPEŁNIENIE25%
NAJWIĘKSZY ELEMENT440 mm
WAGA MODELU640 g

 

OE industry dostarcza komponenty do motoryzacji i innych gałęzi przemysłu. Produkty te są stosowane na pierwszy montaż oraz wykorzystywane jako wysokiej jakości części zamienne. Firma oferuje pojedyncze rozwiązania i kompletne propozycje inżynieryjne z zakresu systemów oświetlenia, chłodzenia oraz klimatyzacji.

Arrinera S.A. to polski producent samochodów sportowych. Jego najnowszy samochód wyścigowy, Arrinera Hussarya GT, jest już dostępny w przedsprzedaży, a szczegóły jego specyfikacji można poznać na stronie www.arrinera.com. Firma Arrinera Technology S.A. specjalizuje się w opracowywaniu nowych rozwiązań związanych z elektroniką, aktywną aerodynamiką oraz kompozytami używanymi w supersamochodach.