Fani wyścigów

Ekipa Omni3D to fani wyścigów. Wspieramy zespoły wyścigowe Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Poznańskiej, ale to nie koniec. W sierpniu aktywnie włączyliśmy się w wydarzenie Drone Race Poznań 2019, podczas którego zaprezentowaliśmy wydruk drona.

Technologia to prawdziwy wyścig, dlatego Omni3D wspiera zespoły wyścigowe, sponsoruje tego typu wydarzenia, drukuje potrzebne modele i części. Niedawno informowaliśmy o jazdach próbnych zespołów rajdowych, a dzisiaj miło nam przekazać dwie informacje. Zespół Politechniki Rzeszowskiej miał piąty czas wśród wszystkich zespołów startujących podczas Formuły Student w Holandii na torze w Assen. Zanotował także dobry start w Czechach. I druga informacja. Wydruk drona pokazany podczas Drone Race Poznań 2019 wzbudził wiele zainteresowania wśród uczestników podniebnych rywalizacji.

7 lipca przybyliśmy na tor TT Assen i po ceremonii rozpoczęcia zawodów rozstawiliśmy swoje stanowisko, gdzie mogliśmy się przygotowywać do konkurencji dynamicznych. Kolejnego dnia odbyliśmy konkurencje Cost and Manufacturing oraz Engineering Design, po czym udaliśmy się na inspekcję mechaniczną naszego bolidu. Nietypowa interpretacja regulaminu przez sędziów sprawiła, że inspekcja ta wydłużyła się do ostatniego dnia zawodów, przez co nie mogliśmy wziąć udziału w trzech konkurencjach dynamicznych: Autocross, Skid-pad, Acceleration. Dużo czasu spędziliśmy na naszym stanowisku w pit-lane, aby spełnić wymagania postawione przed sędziów, przez co wzięliśmy udział tylko w ostatniej konkurencji dynamicznej, jaką był najwyżej punktowany wyścig wytrzymałościowy, w którym osiągnęliśmy bardzo dobre czasy. Był to 5 najszybszy czas wśród wszystkich zespołów. Ostatecznie inspekcja po wyścigu wykazała zbyt duży luz nakrętek kół, co nie pozwoliło nam na uzyskanie punktów w tej konkurencji. W ostatniej konkurencji statycznej, prezentacji biznesowej uzyskaliśmy 40,3 punkty na 75 możliwych. – podaje szef zespołu.

Obecnie załoga po dobrym starcie, wróciła już z kolejnego startu. Tym razem w Czechach, gdzie zanotowała dobry start. Podczas gdy zespół walczył o dobre miejsca, my drukowaliśmy kolejne elementy do bolidu. Dla rzeszowskiego zespołu dotarły już nowe elementy wydrukowane przez Omni3d – nakładki na pedały. Przypomnijmy, że bolid PRz Racing Team posiada już przygotowany przez nas kolektor dolotowy oraz tunel do chłodnicy. Wszystkie elementy powstały z materiału CF-PA-12.

Pomiędzy kolejnymi startami zespołu wyścigowego z Rzeszowa, który wspieramy od dłuższego czasu, zdecydowaliśmy się na wsparcie poznańskiej imprezy Drone Race Poznań.

W dronach druk 3D jest używany bardzo często. Powstają uchwyty kamer, anteny czy wreszcie całe ramy. Omni3D, które było sponsorem tego wydarzenia, przygotowało pokazowy wydruk ramy drona z materiału CF-PA-12 (filamentu z włóknem węglowym). Jest ona bardzo sztywna i wytrzymała przy jednoczesnym zachowaniu niskiej wagi. – tłumaczy Paweł Robak, CEO Omni3D.

Podsumowując rama drona, czyli cinewhoop została wydrukowana na drukarce Factory 2.0. Zwykle takie ramy są wykorzystywane do nagrywania filmów w zwartych i zacieśnionych miejscach lub w pobliżu ludzi, ponieważ posiada pełne ochrony na śmigła. Dron z całym osprzętem oraz baterią waży zaledwie około 450g, a mimo to bez problemu uniesie kamerę typu GoPro i nadal pozostanie bardzo zwrotny. Czas lotu drona to około 5-7 min. a jego zasięg to powyżej 1km. Wydruk z materiału CF-PA-12 mocno zadziwił zawodników, ponieważ na ogół powstają one z innych filamentów. Nasz wydruk pozwala na osiągnięcie zdecydowanie lepszych właściwości mechanicznych.

Drone Race Roznań


Podczas Drone Race Poznań 2019 rozegranym na boisku WTKKF w Poznaniu zawodnicy i widzowie z zainteresowaniem przyglądali się naszemu wydrukowi a później powietrznym akrobacjom jakże lekkich, niezwykle szybkich i zwinnych dronów.

Zawody rozgrywane były zgodnie z aktualnym regulaminem F9U. Poniżej krótka fotorelacja.