Części z tworzywa sztucznego

Koło zębate wydrukowane w 3D

CEL: Zmniejszenie przestojów na linii produkcyjnej

Czy plastik może być lepszy niż aluminium? W tej konkretnej sytuacji – zdecydowanie tak.

“Zastosowanie kół zębatych wydrukowanych z plastiku pozwoliło nam znacznie obniżyć koszty napraw linii produkcyjnej oraz skrócić czas jej przestojów.”

Wypowiedź klienta

Aluminiowe koła zębate stosowane na linii produkcyjnej klienta łamały się w czasie pracy (ze względu na obciążenia), uszkadzając przy tym jej poszczególne części. Skutkowało to wyłączeniem urządzenia z ciągu produkcyjnego na okres od 3 do 6 miesięcy. Tak długi przestój generował straty finansowe oraz niezadowolenie klientów firmy, których zlecenia nie mogły być realizowane. Firma poszukiwała alternatywy dla aluminiowych kół zębatych, które powodowały problemy.

Najlepszym rozwiązaniem było zastosowanie wytrzymałego materiału, który nie miałby negatywnego wpływu na prace innych elementów. Powinien łamać się od razu, a nie owijać wokół innych części (jak było to w przypadku aluminiowych kół zębatych). Zastąpiono więc aluminiowe części – drukowanymi w technologii 3D.

Obecnie, kiedy koło zębate wpadnie w tryby maszyny, nie ma to wpływu na poprawne działanie pozostałych części urządzenia. Łamie się, maszyna zostaje zatrzymana, a część jest wymieniona na inną wydrukowaną w technologii 3D (z PC-ABS). Klient woli wymieniać jedną część w tygodniu zamiast inwestować w naprawę całej maszyny co kwartał.

Specyfikacja wydruku 3D

BRANŻAPrzemysł spożywczy
KATEGORIANarzędzia
MATERIAŁPC-ABS-47
CZAS WYDRUKU12 h
WIELKOŚĆ300 x 300 x 20 mm
WAGA450 g